K9 ÖZEL KÖPEKLİ GÜVENLİK HİZMETİ

K9lar eğitimli Alman kurdu cinsi köpekler özel güvenlik hizmetleri yelpazesinde önemli bir yere sahiptirler. Hemen hemen hiçbir güvenlik enstrümanının yerine getiremeyeceği görevleri başarırlar. Bunda üstün koku alma özellikleri ve tehlikeyi önceden sezebilme yeteneklerinin rolü büyüktür.

Özel güvenlik hizmetlerinde görev hayvanı kullanımı ile ilgili 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve ilgili mevzuatında herhangi bir düzenleyici hüküm bulunmamakla birlikte havalimanları, metro, alışveriş merkezleri, park ve bahçeler gibi alanlarda artan güvenlik ihtiyacından dolayı görev hayvanı kullanımı önemli hale geldi.

 Özel eğitim almış köpeklerle sağlanan K9 güvenlik hizmeti, koruma personelinin desteklenmesi gereken durumlarda özel şartlar ve uzman eğitimciler eşliğinde insan unsurunun yetmediği durumlarda devreye girmektedir. Verilen uzman eğitimlerde, narkotik eğitimli K9 köpekleri, devriye eğitimli K9 köpekleri, alan koruma eğitimli K9 köpekleri ve patlayıcı tespiti amaçlı yetiştirilen K9 köpekleri olarak alanlara ayrılırlar.

SİVİL HAVACILIK VE ORGANİZASYON GÜVENLİĞİ:

Dünya genelinde ve ülkemizde özellikle havaalanı korumasında ve hava kargo taşımacılığında K9 özel köpekli güvenlik hizmetlerinden en üst seviyede faydalanılmaktadır. Ayrıca konser, stadyum, AVM, organizasyon, açılış, fuar gibi yoğun insan kalabalığı oluşan ortamlarda uzman eğitimli K9 köpekleri ile güvenliği sağlamak tehlikelerin önceden sezilerek oluşabilecek güvenlik ihlallerini en aza indirerek bertaraf edilmesini sağlamaktadır. Değer özel güvenlik hizmetleri şirketi olarak K9ların güvenlik hizmetleri yelpazesinin hemen her aşamasında etkin kullanılması, K9 köpekli koruma ekiplerinin güvenlik sektöründe branş edinilmesi sonucunu doğurmuş bu farkındalık da firmamızın ön planda yer almasını sağlamıştır. Koruma ve devriye amacıyla eğitilen K9 köpeklerine psikolojilerini bozmadan, zarar vermeden ve karakter özelliklerini yıkmadan temel itaat, ileri itaat, devriye – alan koruma ve yakın koruma eğitimleri verilmektedir. Koruma görevlerinde insan gücünün yetersiz kaldığı, acil müdahale gerektiren durumlarda, dış devriye ekiplerinde, denetim ve kontrolün zor olduğu organizasyonlarda özel eğitimli K9 koruma köpeklerinin görevlendirilmesinden yararlanılmaktadır.